WARNER MUSIC CZECH REPUBLIC

O firmě

Warner Music je druhou největší hudební firmou působící na českém a slovenském trhu. Dnešní společnost Warner Music Czech Republic prošla za čtvrtstoletí svého života komplikovaným a dynamickým vývojem a může být dána za příklad procesu intergrace ve svém oboru. Spojuje v sobě vedle warnerské tradice také podstatnou část dědictví dnes již neexistujícího EMI i historii původního českého indie.

Na počátku stálo v roce 1990 vydavatelství Monitor Records, mezi jehož první objevy patřili mj. skupiny Kabát nebo Tři Sestry, ale i zpěvák Daniel Landa. Od roku 1991 zde našla umělecký domov také Lucie Bílá. O rok později se stal Monitor licenčním partnerem britského EMI a přinesl k nám katalogy světových hudebních legend Beatles, Pink Floyd, Queen a mnoha dalších. Spolupráce s EMI se prohloubila vznikem společného podniku Monitor-EMI, který postupně transformoval do podoby EMI Czech Republic. Tato firma stála ve druhé polovině 90. let u tak odlišných milníků ve vývoji české pop music, za jaké může být považována premiéra nejúspěšnějšího českého muzikálu Dracula, legendární Nohavicovo Divné století nebo objev skupiny Kryštof.

EMI Czech Republic se trvale drželo mezi třemi největšími hudebními firmami u nás. Ve stejné době u nás nezávisle na EMI, naopak v pozici jeho konkurenta, rozvíjela svoje aktivity i někdejší česká pobočka americké firmy Warner Music, domov Madonny, Led Zeppelin, Red Hot Chilli Peppers a mnoha dalších. Konec první dekády 21. století byl pro obě firmy osudový. Nejprve Warner Music v Čechách a na Slovensku v roce 2010 v rámci svojí celosvětové restrukturalizace ukončilo samostatnou činnost. A brzy poté EMI na konci roku 2011 koupil jeho rival Universal Music. Po zásahu Evropské komise ale došlo k delimitaci EMI a jeho podstatná část včetně všech aktiv a aktivit v České republice a na Slovensku přešla do vlastnictví Warner Music. Warneři se tím koncem roku 2013 po tříleté pauze vrátili na náš trh a otevřeli v Praze novou Warner Music spojující to nejlepší z obou světových hudebních majors.