SKETY mají na albu Anetu Langerovou, Vojtu Dyka i majora Zemana

Foto: Milan Marenčák
Vokální soubor SKETY se na novém albu potkává s Lenkou Dusilovou, Anetou Langerovou, Vojtou Dykem i majorem Zemanem.

Nabitý skvělou loňskou koncertní sezónou, turné po Taiwanu a dalšími úspěchy, navštívil pražský vokální sextet Skety osvědčená studia Faust a SONO, aby zde s hosty nazpíval své druhé album. Nese hravý název Týdytý a vychází poslední březnový den na značce Warner Music Czech Republic.

Zatímco u debutu skupina vsadila na jistotu, a poskládala ho až na jednu výjimku z přepracovaných jazzových standardů a osvědčených skladeb světového popu a rocku, na novince dává přednost rodnému jazyku. Vedle hned šestice vlastních skladeb tentokrát došlo na úpravy písní populárních českých kolegů, kteří zároveň přijali pozvání do studia.

Druhé album Týdytý tak vedle členů sextetu Skety zdobí hned několik výrazných a osobitých hostů. Kromě vlastních skladeb zazní i autorské písně a hlasy Lenky Dusilové, Anety Langerové, Vojtěcha Dyka v duetu s Klárou Vytiskovou, nebo Ondřeje Rumla, který si s chutí zazpíval skladbu Petra Wajsara. Nechybí ale ani důrazné rapování Xindla X, či charakteristický projev Roberta Nebřenského, známého ze skupiny Vltava a Divadla Sklep. Album opět míchal a masteroval americký á cappella guru Bill Hare, držitel dvou Grammy a mnoha dalších ocenění.

Při absenci vizuálního vjemu vůbec nic nenaznačuje tomu, že jde o pouze o vokální nahrávku, která se obejde bez hudebních nástrojů. Zpěv á cappella si mnozí posluchači často představují jako pouhý sbor; Skety však z nahrávky znějí silou plnohodnotné kapely, v níž zvukově nic nechybí. Kromě tradičního zpěvu tu zní i jazzový scat, beatboxové rytmy, zvuky připomínající elektronické samply či vokální plochy, laiky snadno zaměnitelné za zvuk syntezátorů či smyčců. Zpestřením nahrávky je i brilantní vokální zpracování známé znělkové melodie seriálu Třicet případů majora Zemana od jednoho z nejlepších českých filmových skladatelů Zdeňka Lišky, a svou procítěnou deklamací přispěl i populární televizní hlasatel a moderátor Alexander Hemala. Kromě kapelníka se také jednou autorsky projevil i zpěvák Sket a jinak vyhledávaný jazzový trombonista Štěpán Janoušek.

Album skupiny Skety Týdytý vychází 31. 3. 2017. Všech sedm hostů si přijde zazpívat i na křest, na který Skety zvou do pražského prostoru La Fabrika, kde svou novou nahrávku představí 4. dubna 2017.

Komentáře