BLUR dominují anglické hitparádě

Foto: Linda Brownlee
Skupina Blur dle očekávání dominuje aktuálnímu vydání anglické hitparády. Nejprodávanějším albem minulého týdne je její novinka The Magic Whip.

Blur jsou jednou z nejdůležitějších britských kapel posledních několika dekád. Formovali britpopovou scénu a stáli u zrodu kulturního fenoménu Cool Britannia. Poslední album natočili v roce 2003, k vydání nového se i přes urovnání sporů mezi Albarnem a Coxonem příliš neměli. Novinku The Magic Whip připravili vlastně nevědomky během několikadenní pauzy, jež vznikla zrušením koncertů na asijském turné v roce 2013. Čtveřice si tehdy dlouhou chvíli zkrátila spontánním experimentováním ve studiu v Hongkongu. Nápady a fragmenty následně kytarista Graham Coxon dotvořil s producentem Stephenem Streetem, s nímž Blur předtím nahrávali nejzdařilejší desky. Společně připravili základ alba, které už nyní aspiruje na jednu z největších hudebních událostí roku 2015.

Album se dočkalo vřelých ovací nejen v Anglii, kde se o The Magic Whip píše především jako o triumfálním návratu. Poklonu skupině skládají i americká média včetně odborných časopisů Rolling Stone nebo Billboard, novinku cení také internetová blogosféra, která vyzvihuje zejména snahu posunout se a odvahu hledat nový způsob vyjádření. „Deska je fascinující momentkou kapely, která se uprostřed přeplněné metropole ocitla na osobní i tvůrčí křižovatce,“ hlásá Billboard a jako drtivá většina recenzujících přidává 80% hodnocení. Podobně to cítí i tuzemské Lidové noviny, které označují návrat kapely za výjimečný: narozdíl od mnoha jiných totiž nevyznívá zbytečně.

Komentáře